Nasze logo


Człowiek - najlepsza inwestycja

Polecamy strony

Wiadomości 2009


18 grudnia 2009
Jola, dla przyjaciół Mikołaj...

To tytuł kolejnego, ostatniego już, odcinka cyklu Czeka Cię Życie, realizowanego przez TVP Katowice przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Bohaterka jest uczestniczką PAL-u Rozbark. Opowiada o sobie i pracy na rzecz dzielnicy wykonywanej przez członków PAL-u. Zapraszamy przed telewizory po 18.30.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
11 grudnia 2009
Bobrek da się lubić...

To, być może zaskakujące, stwierdzenie nie jest żartem. Są ludzie, którzy ciepło i z sympatią mówią o dzielnicy nie mającej w świadomości bytomian dobrej opinii. Bobrek sprzed lat i ten współczesny to jakby dwa różne miejsca. Mówią o tym bohaterowie reportażu Moja dzielnica z cyklu Czeka Cie życie. Cykl ten pokazuje uczestników Systemowego Projektu Aktywizacji - SPA w Bytomiu. Tym razem przed kamerą występują członkowie PAL-u, czyli Programu Aktywności Lokalnej. Opowiadają o tym, co udało im się zmienić we własnej dzielnicy, żeby życie w niej było lepsze. Zapraszamy do obejrzenia reportażu, który będzie pokazany dzisiaj o 18.40 na antenie TVP Katowice.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

M.Ś.
1 grudnia 2009
Wielki finał

Finał Ligi Podwórkowej PAL okazał się wielkim świętem piłki nożnej. Zmierzyły się ze sobą cztery drużyny w dwóch kategoriach wiekowych. Spektakl który oglądaliśmy był godzien Ligi Mistrzów. W kategorii wiekowej powyżej 15 roku życia po wspaniałej walce wygrała reprezentacja PAL Bobrek, w kategorii poniżej piętnastki puchar z rąk radnego Kostka otrzymali zwycięscy ligi z PAL Rozbark. W imieniu przewodniczącego Rady Miasta Bytomia Puchar wręczał również radny Mirosław Podyma z Bobrka. Spotkania odbyły się zgodnie z planem w miechowickiej Szkole Podstawowej nr 33 przy ulicy Matki Ewy.27 listopad 2009
Mecz

W ramach Programu Aktywności Lokalnej dla Bobrka i Rozbarku od września tego roku rozgrywane były spotkania piłkarskie zwane Jesienną Ligą Podwórkową. W tę sobotę (28.11.09) od godziny 15.00 do 18.00 mamy zaszczyt zaprosić państwa na finały owej Ligi. Odbędą się dwa mecze o 1 miejsce PAL w kategorii wiekowej powyżej i poniżej piętnastego roku życia. Puchary wręczać będą włodarze naszego miasta. Finał będzie miał miejsce w Miechowicach w Szkole Podstawowej 33 przy ulicy Matki Ewy.
Jeszcze raz serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.

Mirosław Kurek
animator lokalny
6 listopad 2009
Krzysztof

Dzisiaj kolejny odcinek cyklu Czeka Cię Życie, realizowanego przez TVP Katowice.
Bohaterem będzie 21-latek, który siłą charakteru mógłby zaimponować niejednej dojrzałej osobie. Usłyszymy opowieść o trudnym dzieciństwie, nadziei i planach na przyszłość - Krzysztofa, który skorzystał z szansy danej mu przez Systemowy Projekt Aktywizacji - SPA w Bytomiu. Zapraszamy przed telewizory o 18.30.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

M.Ś.
2 listopad 2009
Róże wracają na "Wzgórze Róż"

30 października przy ulicy Brzezińskiej na Rozbarku odbyła się miła uroczystość. Po renowacji oddano do użytku ogródek odnowiony za pieniądze otrzymane z fundacji All for Planet. Swój udział w tym przedsięwzięciu mieli także uczestnicy rozbarskiego PAL-u. Zadbali oni o poczęstunek - ciasto własnego wypieku i gorącą herbatę, która tego dnia była bardzo przydatna ze względu na panujący chłód. Jednak atmosfera spotkania była odmienna od tej meteorologicznej. Muzyka na żywo, przejażdżka dorożką, występy szczudlarzy czy stoisko ze swojskimi wędlinami ubarwiły szary, jesienny ranek. Na zakończenie uczestnicy PAL-u posadzili na podwórkowych klombach róże. Nie mogło być inaczej, bo przecież Rozbark to Wzgórze Róż. Kolejnym miejscem, które palowicze planują upiększyć jest niedaleki plac Barbary.

M.Ś.
30 październik 2009
Kursy w SPA

Październik w Systemowym Projekcie Aktywizacji to okres wytężonej pracy beneficjentów. Po ustaleniach będących wynikiem współpracy doradców zawodowych i uczestników projektu, ci ostatni rozpoczęli szkolenia w ramach odpowiednich kursów. Szkolić się można na 26 kursach, część z nich dobiegła już końca. Kilkadziesiąt osób zdobyło kwalifikacje między innymi: spawacza, konserwatora gospodarczego, magazyniera - hurtownika, instalatora. Zaś dla innych kasa fiskalna, komputer czy zasady prowadzenia działalności gospodarczej przestały być obszarem nieznanym. Są też tacy, którzy podczas kursu barmana zdobyli wiedzę na temat przyrządzania i podawania drinków. Trwają jeszcze kursy fryzjera - stylisty, florystyczny, stylizacji paznokci z elementami kosmetyki, by wymienić te, które wymagają swego rodzaju zmysłu artystycznego. Zaś dla osób mających inne predyspozycje zorganizowano kurs obsługi kadrowo - płacowej czy pracownika biurowego, a także sprzedawcy. W najbliższym czasie przybędzie też wykwalifikowanych opiekunek, kucharzy czy ich pomocy. W grudniu zakończy się kurs aranżacji wnętrz. Jak widać, oferta kursowa jest bardzo zróżnicowana i bogata. Każdy uczestnik projektu miał możliwość wybrania czegoś odpowiedniego dla siebie. Teraz należy tylko trzymać kciuki za powodzenie w poszukiwaniu pracy zgodnej z nowo zdobytymi kwalifikacjami.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

M.Ś.
26 październik 2009
Pani Alina z ochrony

W piątek 23 października na antenie TVP Info, czyli Telewizji Katowice wyemitowano trzeci z cyklu Czeka Cię życie - reportaż o uczestnikach SPA w Bytomiu. Tym razem bohaterką była pani Alina, która ukończyła kurs ochrony. Jak zawsze w tym cyklu opowiedziano nam historię o trudnościach życiowych i chwilach zwątpienia, a po nich - punkcie zwrotnym i drodze do przezwyciężenia problemów. Na ekranie zobaczyliśmy silną, świadomą swej wartości, zadowoloną kobietę, która jest potwierdzeniem prawdy: co nas nie zabije, to nas wzmocni. A siła pani Aliny nie wynika tylko z tego, że w ramach szkolenia zawodowego odbywa regularne ćwiczenia w strzelaniu i zna sposoby radzenia sobie z tymi, którzy chcieliby naruszać zasady porządku publicznego.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

M.Ś.
6 październik 2009
Czeka Cię życie

5 października br. w studiu telewizyjnym w Katowicach odbył się przedpremierowy pokaz reportaży w cyklu pod nazwą "Czeka Cię życie". Cykl ten, realizowany przez katowickie reporterki przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Bytomiu, pokazuje efekty pracy w Systemowym Projekcie Aktywizacji - SPA w Bytomiu.

Pierwszymi widzami były między innymi bohaterki tych obrazów - panie Elżbieta i Gabriela. Każda z nich doświadczona przez życie w inny sposób, ale każda odważna i zdeterminowana, by stawić czoła przeciwnościom. Wspierane przez pracowników bytomskiego MOPR-u odniosły sukces - pokonały własne ograniczenia i teraz, silniejsze, pewne własnej wartości z optymizmem patrzą w przyszłość.

Oprócz indywidualnych losów, filmy te, pokazują inną stronę pomocy społecznej i walczą ze stereotypem Bytomia, jako miasta przeklętego.

Na cykl składa się osiem reportaży, które będą emitowane na antenie TVP Katowice (TVP Info) w piątki o godzinie 18.30 - pierwszy odcinek w najbliższy piątek 9 października, a kolejny 16. Pozostałe reportaże będą wyemitowane do końca roku, zawsze w piątki o 18.30. Zapraszamy wszystkich Państwa do oglądania przykładów, które świadczą o tym, że u nas też można normalnie żyć, a pomoc społeczna - by była skuteczna nie polega na dawaniu ryby lecz wędki.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

M. Ś.
17 wrzesień 2009
Harcerze z PAL-em

Leśne ostępy Kokotka były miejscem weekendowego wyjazdu uczestników PAL-u zaproszonych przez harcerzy. Celem pobytu w harcerskim ośrodku było promowanie turystyki i aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury oraz zapoznanie ze specyfiką życia harcerzy. Pierwszy wieczór wypełniły śpiewy, gry i zabawy, które ze względu na padający deszcz, trzeba było zorganizować w świetlicy - zamiast przy ognisku.

Następnego dnia odbył się bieg na orientację. Kilkuosobowe grupy, każda pod przewodnictwem harcerza, wyruszyły w teren najeżony różnorodnymi trudnościami do pokonania. Wśród zadań do wykonania przez "cywilów" była przeprawa linowa przez rzekę, "pajęczynka" polegająca na wydostaniu się z sieci bez dotykania linek czy udzielanie pierwszej pomocy w symulowanej sytuacji. Trzeba było także sprostać zadaniom logicznym i łamigłówkom. Ale największą atrakcją okazał się paintball, choć przejażdżka terenowym samochodem wojskowym też miała zapalonych zwolenników.

Po tylu atrakcjach i sporym wysiłku fizycznym obiad smakował wyśmienicie. Krótki odpoczynek poobiedni (w niektórych kręgach nazywany ciszą poobiednią) i znów można było oddać się dalszym atrakcjom: strzelaniu z łuku i z broni pneumatycznej, robieniu indiańskiego pióropusza, a także grze w olbrzymie bierki. Jak by tego było mało, kto chciał mógł poczuć się jak w wojsku, kiedy włożył maskę przeciwgazową i ubranie chroniące przed atakiem chemicznym, pomagając równocześnie ratować poszkodowanych wynoszonych na noszach. Całe szczęście, że to była tylko zabawa, a nie przykra konieczność. Niestety pogoda znów nie pozwoliła zorganizować ogniska i na kolację zjedliśmy grzane - zamiast pieczonych - kiełbaski. Mimo to, humory dopisywały wszystkim, bez wyjątku.

Ostatni dzień pobytu w lesie najmłodszym upłynął na zabawach z harcerzami, a starszym na licytowaniu się kto ma więcej siniaków lub bardziej obolałe mięśnie. Ale był też moment uroczysty: wręczanie pucharów, dyplomów i podziękowań. Po obiedzie ostatnie porządki i pożegnania. Nie wiadomo, komu było bardziej żal wyjeżdżać, uczestnikom PAL-u czy harcerzom, którzy świetnie się bawiąc, pokazali swój świat tym, którzy nie mieli świadomości jego istnienia.

Cel wyjazdu niewątpliwie został osiągnięty. Harcerze pokazali, że można spędzać ciekawie czas wolny bez wydawania na to znacznych sum. Ponadto wskazali wiele możliwości aktywnego bycia razem w rodzinie. A i przyroda na pewno stała się bliższa tym, którzy życie spędzają w mieście. Wszyscy wrócili do domów w dobrych nastrojach i z bagażem miłych wspomnień.7 wrzesień 2009
Święto Mieszkańców Bobrka

Ostatnia sobota w Bobrku była inna niż wszystkie. Na boisku Szkoły Podstawowej nr 16 spotkali się uczestnicy PAL i "niezrzeszeni", żeby przyjemnie spędzić czas i poznać ludzi, którzy pomagają radzić sobie z codziennymi problemami. Animator lokalny - Mirosław Kurek, w stroju hutnika był kimś w rodzaju wodzireja i żywego nawiązania do tradycji dzielnicy z czasów, kiedy jeszcze dymiły nad nią kominy huty.

Gośćmi byli między innymi społecznicy i urzędnicy, a wśród nich Adam Ciesiółka - zastępca prezydenta Bytomia, Jacek Kudzior - szef MOPR. Ponadto radni, przedsiębiorcy i duchowni związani z dzielnicą.

O 11.00 orkiestra dęta "Bytom", przeszła hucznie ulicami dzielnicy. Potem odbyła się msza, po której swe podwoje otworzył przed gośćmi "Dom Nadziei", a w końcu rozpoczął się wielogodzinny festyn, na który zaprosili wspólnie Adam Ciesiółka, Jacek Kudzior i ksiądz Peć. Nastroje dopisywały, podobnie jak pogoda, która - co prawda - z małą "próbą wody" dostroiła się plastycznie do promocji projektu niebieskim niebem i obłokami. Potem Była muzyka, taniec i śpiew, ale też przyjemności dla podniebienia. Oprócz profesjonalnych wykonawców przed publicznością popisywały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16 oraz uczestnicy zajęć oferowanych przez instruktorów tańca czy capoeiry. Występy artystów - amatorów pokazywały wszystkim, że w dzielnicy są różne możliwości pożytecznego spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież. Kto tylko zechce może znaleźć coś dla siebie i - co ważne - nieodpłatnie.

Podczas festynu każde dziecko mogło nieodpłatnie zjeżdżać, jeździć i skakać na różnych przeznaczonych do tego urządzeniach, a także poddać się malowaniu buzi. Wszystkie te atrakcje bardzo podobały się najmłodszym.

Po występach między innymi zespołów: "Orkiestra Męska" oraz "The Posit", konkursach i zabawach przyszła pora na finał zabawy. Był to widowiskowy teatr tańca z ogniem, który co chwila wywoływał okrzyki zachwytu wśród widzów. W takich nastrojach ostatni widzowie opuszczali gościnne boisko szkoły i nierzadko było słychać opinię, że takie imprezy powinny odbywać się częściej.

Kto wie? Animator lokalny i inni pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie mają głowy pełne pomysłów...26 sierpień 2009
SPA dla młodzieży

Systemowy Projekt Aktywizacji - SPA w Bytomiu rozpoczął kolejny etap. Tym razem adresatem zabiegów trenerskich jest młodzież. W ostatni weekend lipca grupa 20 osób odbyła wyjazdowy trening umiejętności społecznych. W scenerii Beskidów, w Korbielowie młodzi ludzie pod okiem instruktora - terapeuty zgłębiali tajniki swej psyche.
Uświadamiali sobie własne możliwości i szukali szans na zmianę dotychczasowej sytuacji życiowej. Dowiadywali się jak ważna jest komunikacja międzyludzka i co trzeba robić, żeby relacje z otoczeniem były prawidłowe i przynosiły oczekiwane rezultaty. Uczestnicy wyjazdu uczyli się także jak wyjść z błędnego koła wyuczonej bezradności, która powoduje społeczną izolację. Takie same jak w Korbielowie - treningi kompetencji i umiejętności społecznych zostaną zorganizowane dla 10 osób, od 29 sierpnia do 1 września, w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bytomiu. Ale wyjazd do Korbielowa to nie wszystko. Dalszy ciąg działań na rzecz młodych to indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym, które zaplanowano na 27-28 sierpnia oraz 5 i 12 września.
Celem treningów i konsultacji indywidualnych jest udzielenie wsparcia psychologicznego i podniesienie kompetencji życiowych pomocnych w efektywnym funkcjonowaniu w rodzinie, społeczeństwie i w przyszłej pracy.25 sierpień 2009
Zaproszenie na festyn

W sobotę, 5 września 2009 roku, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Święto Mieszkańców Bobrka organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - w ramach Programu Aktywności Lokalnej będącego częścią projektu Systemowy Projekt Aktywizacji - SPA w Bytomiu.
Partnerami przedsięwzięcia są: "Dom Nadziei", miejscowa parafia oraz Szkoła Podstawowa nr 16. Zabawę rozpocznie o 11.00 orkiestra dęta "Bytom", która przemaszeruje ulicami dzielnicy. Potem temperatura spotkania będzie się stale podnosić, aż rozbłyśnie teatr ognia - przy okazji występu zespołu z Kenii. W trakcie festynu będą liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W programie występy muzyczne i taneczne, konkursy, zabawy, a także coś dla ciała - potrawy serwowane przez dwie kuchnie polowe oraz wiele innych atrakcji. Świętować będziemy na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej nr 16 przy ulicy Rataja 3.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
24 lipiec 2009
Pełnia sezonu w bytomskim SPA

W SPA (Systemowy Projekt Aktywizacji) projekcie realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Bytomiu mimo wakacji nikt nie odpoczywa. Wręcz przeciwnie, przybywa nowych zajęć dla podopiecznych i pracowników. W środę 22 lipca grupa 17 dorosłych i 47 dzieci wyjechała na trzydniowe warsztaty zorganizowane w Korbielowie w ośrodku Fero.

Wyjazd ten jest kontynuacją rozpoczętego 25 czerwca projektu przeznaczonego (w ramach kontraktu) dla osób mających problemy wychowawcze. Nieposłuszne czy krnąbrne dzieci to przykładowe problemy wielu rodzin. Jak radzić sobie z takimi trudnościami - rodzice nauczą się od fachowców podczas wyjazdowych warsztatów. Warsztaty te w obrazowy sposóbmożna porównać do tego, co robi telewizyjna Superniania. Dla dzieci zostaną w tym czasie zorganizowane różne atrakcje. Będą też zajęcia wspólne, dla dzieci i rodziców, pokazujące jak ciekawie można spędzać czas razem.

Za profesjonalny poziom całego przedsięwzięcia odpowiedzialna jest Grupa Szkoleniowa JESTEM - Studio Twórczych Osobowości. Po powrocie do domów nauka radzenia sobie z dziećmi będzie kontynuowana pod okiem psychologa i psychoterapeuty. Projekt zakończy się 29 sierpnia.

Innym "wakacyjnym" zajęciem jest rozpoczęty właśnie kurs prawa jazdy, który przeznaczony jest dla 18 osób - wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych i rodzin zastępczych.

Ruszyła także 4 edycja Klubu Integracji Społecznej, w której 13 osób zdobędzie wiedzę i umiejętności potrzebne między innymi do radzenia sobie na rynku pracy.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

M. Ś.
20 lipiec 2009
Zakończenie kolejnej edycji zajęć w KIS

Zakończenie kolejnej edycji zajęć dla osób bezrobotnych z Gminy Bytom w Klubie Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu.

15 i 17 lipca 2009 r. dwie grupy zajęciowe ukończyły cykl szkoleniowy w Klubie Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu.
Zakończenie tej edycji szkoleń przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu - Pani Danuta Mural podkreślała, jak istotnym dla dalszych planów zawodowych i życiowych "klubowiczów" było systematyczne i aktywne uczestnictwo w zajęciach, które prowadzili doradca zawodowy, terapeuta, pracownicy socjalni oraz konsultant prawny. Profesjonalni trenerzy przekazali informacje, które będą pomocne w procesie reintegracji społecznej i zawodowej uczestników projektu KIS. Wiedza ta pomoże podczas poszukiwania pracy i zaistnieniu na trudnym rynku pracy.

Aktywne i systematyczne uczestnictwo w zajęciach jest prognozą jakości tych, którzy uczęszczali na zajęcia, jako przyszłych pracowników.
Każdy z uczestników otrzymał certyfikat ukończenia cyklu zajęć w Klubie Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu oraz nagrane na nośniku elektronicznym swoje CV i indywidualny plan działania.
Beneficjentom została przekazana informacja o kolejnych edycjach warsztatów wizażu i kreowania własnej sylwetki, które odbędą się w dniach 20 i 21 lipca br.
Pani Dyrektor oraz trenerzy Klubu Integracji Społecznej na zakończenie życzyli Beneficjentom powodzenia i wytrwałości w dążeniu do wytyczonych celów!

B. E.
30 czerwiec 2009
Święto Mieszkańców Rozbarku

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie coraz częściej pokazuje inną stronę pomocy społecznej. Przykładem tego jest przedsięwzięcie, które w słoneczną niedzielę skupiło mieszkańców Rozbarku na placu przed Akademią Humanistyczno - Ekonomiczną.

28 czerwca odbyło się pierwsze Święto Mieszkańców Rozbarku. Święto to jest nowym rodzajem pracy socjalnej skierowanej do społeczności lokalnej przy współpracy uczestników Programu Aktywności Lokalnej skupionych pod okiem koordynatora PAL i animatora lokalnego. A mówiąc prosto, to festyn z licznymi atrakcjami i okazją do refleksji, że w lokalnych społecznościach drzemie potencjał, który właściwie wykorzystany może zmieniać otoczenie.

W samo południe z placu św. Barbary na ulicę Alojzjanów ruszyła orkiestra dęta "Bytom" z KWK Bobrek - Centrum, dając sygnał do rozpoczęcia zabawy, ale i zdobywania wiedzy, między innymi o różnych organizacjach, stowarzyszeniach i instytucjach działających w Bytomiu. Straż pożarna i policja tym razem nie interweniowały, ale pokazywały swą pracę i sprzęt używany w różnych sytuacjach. Były też występy artystyczne.
Zaprezentowali się między innymi: zespół "Wyrwani", grupa "NEO System Sqad" czy zespół "Orkiestra Męska", a rozbarczanin Marek Motyka wystąpił ze swym zespołem "Marek Makaron Trio".
Golęszycka Drużyna Dąb wystąpiła z inscenizacją wczesnośredniowiecznej walki. Oprócz tego byli szczudlarze, klowny i wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. O profesjonalną oprawę imprezy zadbała firma Amigoz.

Cel festynu - mobilizacja do "wyjścia z domu" - został osiągnięty. W imprezie wzięło udział ponad 700 osób. Wśród gości byli wiceprezydent Bytomia Adam Ciesiółka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Jacek Kudzior.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

M. Ś.
19 czerwiec 2009
Festyn w Rozbarku

ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW ROZBARKU NA FESTYN, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ W RAMACH SYSTEMOWEGO PROJEKTU AKTYWIZACJI - SPA W BYTOMIU, REALIZOWANEGO PRZEZ MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE

Miejsce festynu to plac Akademii Humanistyczno Ekonomicznej przy ulicy Alojzjanów 6-8


18 czerwiec 2009
Zakończenie II edycji zajęć w KIS

Dobrą tradycją stało się, że dzień zakończenia zajęć dla uczestników Klubu Integracji Społecznej jest dniem szczególnym, celebrowanym przez władze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu oraz przez pracowników Klubu.
W dniach 12 oraz 16 czerwca zakończono zajęcia dla dwóch kolejnych grup uczestniczących w zajęciach Klubu.
Uroczyste zakończenie tej edycji szkoleń uświetnił swoją osobą Prezydent Bytomia - Pan Piotr Koj.
Podkreślił on jak ważną sprawą dla włodarzy miasta jest spadek liczby osób bezrobotnych w Bytomiu. Stworzenie możliwości uczestnictwa w zajęciach ma na celu pomoc osobom bezrobotnym w zakresie ich reintegracji społecznej, w powrocie do pracy zawodowej, odnalezieniu się na otwartym rynku pracy.
Miasto podjęło trud zorganizowania Klubu Integracji Społecznej aby osobom bezrobotnym wskazać drogę do poprawy swojej sytuacji życiowej i zawodowej. Poprzez aktywne uczestnictwo w prowadzonych przez specjalistów warsztatach można uzmysłowić sobie jaki potencjał w nas drzemie, jak wykorzystać posiadane własne zasoby - powiedział Pan Prezydent.
Pani Danuta Mural - Zastępca Dyrektora oraz Pan Jacek Kudzior - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu pogratulowali aktywnego uczestnictwa osobom kończącym zajęcia. Podkreślali jednocześnie, że są osobami wyróżnionymi, które posiadają bardzo dużo pozytywnych wartości.
Mamy nadzieję, że wiedza przekazana przez specjalistów (doradcę zawodowego, terapeutę, pracownika socjalnego, konsultanta prawnego) pozwoli naszym uczestnikom, na swobodne poruszanie na rynku pracy - powiedział Pan Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu.
Podobnie jak grupy uczestniczące w poprzednich edycjach zajęć KIS, również i grupy kończące zajęcia w dniach 12 i 16 czerwca zintegrowały się tak mocno, że trudno było się rozstać.16 czerwiec 2009
Co w SPA jest grane...

Blisko 4 miliony złotych ze środków unijnych otrzyma do końca roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie na realizację zadań w Systemowym Projekcie Aktywizacji - SPA w Bytomiu. Umowa podpisana 11 maja 2009 r. przez marszałka województwa pozwoli kontynuować projekt rozpoczęty w ubiegłym roku.

Od początku roku do czasu podpisania umowy wszystkie działania SPA w Bytomiu odbywały się w ramach działalności Ośrodka. Regularne zajęcia od kwietnia 2009 r. prowadzi Klub Integracji Społecznej, który przeszkolił już cztery grupy uczestników projektu po 12 osób. Od 17 czerwca br. rusza kolejna edycja zajęć dla następnych dwóch grup uczestników. Każdorazowo cykl zajęć KIS trwa 5 tygodni. Uczestnicy spotykają się z psychologiem i doradcą zawodowym, a także z pracownikiem socjalnym i konsultantem prawnym. Każdy z prowadzących omawia inny zakres tematyczny związany z prawidłowym i satysfakcjonującym funkcjonowaniem w życiu społecznym.

1 czerwca ruszyły warsztaty dla 198 osób (w tym także niepełnosprawnych) zakwalifikowanych do projektu. Przez dwa tygodnie w każdej dzielnicy i kilku punktach w centrum miasta trwały grupowe treningi kompetencji i umiejętności społecznych. Następnym krokiem są spotkania indywidualne z doradcami zawodowymi, które pozwolą dookreślić potrzeby szkoleniowe uczestników i rozpoznać ich potencjał zawodowy. Celem tych zabiegów jest podniesienie umiejętności i kompetencji potrzebnych do właściwego funkcjonowania na co dzień i pełnienia różnych ról społecznych. Osoby uczestniczące w programie dowiedzą się między innymi jak poruszać się na rynku pracy, na czym polega właściwa autoprezentacja, jakie są zasady komunikacji międzyludzkiej oraz sposoby radzenia sobie ze stresem i konstruktywnego rozwiązywania konfliktów. Wszystko to pomoże uczestnikom rozwiązywać problemy, które pojawiły się w ich życiu, a z którymi mogą się uporać korzystając ze wsparcia pracowników socjalnych i innych specjalistów. W całym przedsięwzięciu wiodącą rolę pełnią pracownicy socjalni dziewięciu punktów terenowych MOPR oraz pracownik socjalny ds. osób niepełnosprawnych. Są oni odpowiedzialni za rekrutację uczestników i zawarcie kontraktów socjalnych, a następnie za koordynację udziału poszczególnych osób w proponowanych formach wsparcia.

Niebawem poszerzona zostanie oferta działań w ramach dwóch programów aktywności lokalnej, stanowiących narzędzie realizacji Systemowego Projektu Aktywizacji - SPA w Bytomiu. Do działań podejmowanych przez animatora lokalnego na rzecz społeczności Bobrka i Rozbarku dołączy w każdej z tych dzielnic Punkt Informacji Lokalnej oraz Klub Dzielnicy. Punkty Informacji Lokalnej będą to miejsca świadczenia specjalistycznego poradnictwa: prawnego, psychologicznego i rodzinnego, natomiast w Klubach Dzielnic skupi się aktywność grup samopomocowych inicjowanych i animowanych przez uczestników projektu skupionych wokół programów aktywności lokalnej w Bobrku i Rozbarku. Uruchomienie PIL i Klubów zaplanowano na 22 czerwca 2009 roku.

Następnym planowanym etapem projektu jest wyłonienie wykonawców, którzy będą przeprowadzać kursy i szkolenia dla uczestników SPA w Bytomiu. Zajęcia na poszczególnych kursach rozpoczną się pod koniec lata. Przewidziane szkolenia i kursy będą realizowane w porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy.26 maj 2009
KIS - pierwsze doświadczenia zdobyte

Pierwsza grupa uczestniczek Klubu Integracji Społecznej MOPR w Bytomiu zakończyła zajęcia. Były to 24 osoby, które brały udział w zajęciach prowadzonych przez: doradcę zawodowego, terapeutę, pracownika socjalnego i konsultanta prawnego. Tematy omawiane podczas spotkań to między innymi:

- aktywne metody poszukiwania pracy,
- definiowanie słabych i mocnych stron podczas rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą,
- dokumenty aplikacyjne,
- możliwości powrotu lub zaistnienia na rynku pracy,
- elementy prawa pracy,
- zarządzanie budżetem domowym.

Odbyły się także zajęcia w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Panie mogły na bieżąco korzystać z indywidualnych konsultacji z każdym, z wymienionych specjalistów.
Na zakończenie każda uczestniczka dostała certyfikat i utrwalone na nośniku elektronicznym, dokumenty - opracowane przez siebie w trakcie zajęć.
Miła atmosfera podczas spotkań sprawiła, że paniom, które nawiązały bliższe znajomości, trudno było się rozstać po ostatnich zajęciach. Pozwala to mieć nadzieję, że w przyszłości będą, korzystając z doświadczeń zdobytych w KIS, wspierać się w pokonywaniu codziennych trudności.
Trwają już zajęcia z kolejną grupą osób korzystających z oferty Klubu Integracji Społecznej.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

M. Ś.
17 kwiecień 2009
Po pracy - zabawa

Informowaliśmy o akcji sprzątania Rozbarku i Bobrka, którą przeprowadzili uczestnicy Programu Aktywizacji Lokalnej - PAL. Tym razem chcemy pokazać drugą stronę aktywności lokalnej - zabawę. Dla "palowiczów" i ich dzieci zorganizowano imprezy zajączkowe.

Na apel o wsparcie rzeczowe, odpowiedzieli bytomscy przedsiębiorcy, sklepikarze, piekarze. Między innymi dzięki nim około 70 dzieci z Rozbarku i Bobrka otrzymało paczki z upominkami. Oprócz tego były konkursy, gry i zabawy.

Całość wpisuje się we współfinansowany przez Unię Europejską projekt w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowany przez MOPR w Bytomiu.6 kwiecień 2009
Programowa aktywność mieszkańców

W ramach PAL mieszkańcy dwóch dzielnic - Rozbarku i Bobrka zakasali rękawy i zrobili wiosenne porządki w swoim otoczeniu. W Bobrku grupa ok. 40 osób uporządkowała park pomiędzy ulicami Niemcewicza i Piecucha, wypełniając 70 worków różnego rodzaju odpadkami.

Mieszkańcy Rozbarku także zainicjowali działania w celu poprawy estetyki ich otoczenia. Dwunastu mieszkańców, zakwalifikowanych do programu PAL, wsparli ich sąsiedzi, rodziny oraz radny Andrzej Kostek i dzielnicowy działacz pan Joachim Krafczyk. Efektem akcji było posprzątanie placu Barbary oraz czterech innych nieużytków, traktowanych jak swego rodzaju wysypisko.

W obydwu przypadkach uczestnicy akcji z satysfakcją obserwowali efekty własnej pracy, zapowiedzieli też, że to nie koniec działań na rzecz najbliższego otoczenia.
Koordynatorki obydwu przedsięwzięć Aleksandra Bubniak i Barbara Czyż również pozytywnie oceniły zaangażowanie ich podopiecznych. Akcja oprócz widocznego efektu estetycznego miała również inny walor. Uaktywniła ludzi do tej pory biernych, którzy przekonali się, że oni sami mają także wpływ na to , co dzieje się wokół nich.

PAL jest programem realizowanym poprzez SPA, współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego2 kwiecień 2009
Słoneczne powitanie KIS

Dla pierwszej grupy 12 uczestniczek Klubu Integracji Społecznej 1 kwietnia, to pierwszy dzień reszty lepszego życia... To nie primaaprilisowy żart, ale początek nowej drogi. W słoneczny poranek rozpoczęły się zajęcia dla osób zakwalifikowanych do Klubu. Zebrane panie powitał dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, mówiąc o szansie, jaka otwiera się przed osobami, które przy wsparciu fachowców nauczą się innego spojrzenia na siebie i swoją sytuację życiową. A odpowiednio przygotowane, poradzą sobie w poszukiwaniu pracy. Następnie Barbara Ender - Kierowniczka Klubu przedstawiła pracowników, którzy poprowadzą warsztaty i omówiła propozycje programowe oraz rozwiązania organizacyjne na czas trwania zajęć.
Na początku każda uczestniczka wypełniła ankietę, która pomoże poznać jej predyspozycje zawodowe, zainteresowania i oczekiwania związane z przyszłością zawodową. Ta wiedza będzie inspiracją dla prowadzących szkolenia, gdyż istotą działań pracowników MOPR jest indywidualne podejście do potrzeb każdej z osób, by optymalnie wykorzystać czas przeznaczony na szkolenie.

Pierwsza edycja szkoleń (z sześciu zaplanowanych) potrwa do 8 maja i obejmie dwie grupy po 12 osób. W tym czasie, oprócz zajęć indywidualnych, będą również prowadzone warsztaty grupowe, miedzy innymi, w PUP w Bytomiu.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
30 marzec 2009
Przychylność aktywnym ludziom

pal - PAL
Przychylność aktywnym ludziom (pal) - tak mogłaby brzmieć dewiza luźnego lokalnego partnerstwa, czyli grupy ludzi mogących wesprzeć tych, którzy są w potrzebie, ale mają do zaoferowania własny czas i energię. Mieszkańcy Bobrka i Rozbarku często potrzebują wsparcia instytucjonalnego, ale mogą i chcą, dać coś ze swej strony. Dlatego, w najbliższych dniach - 30 marca w Bobrku, a 3 kwietnia na Rozbarku - z inicjatywy mieszkańców skupionych wokół Programu Aktywności Lokalnej (PAL) odbędzie się sprzątanie dzielnicy. W akcji będą mogli wziąć udział wszyscy, którzy chcą zmienić wizerunek otoczenia i poczuć, ze mają wpływ na to, co ich otacza. Zbiórka sprzątających w Bobrku na placu przykościelnym przy ul. Konstytucji o 12.30, a na Rozbarku na pl. Barbary o 12.00. Kto dysponuje własnymi grabiami, miotłą lub innym pomocnym sprzętem, proszony jest o przyniesienie go. Kto nie ma narzędzi po prostu przychodzi z chęcią do pracy.
Nieco później będzie okazja do świętowania - 15 kwietnia w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej przy ul. Alojzjanów, a 16 kwietnia w Przedszkolu Miejskim nr 33 przy ul. Konstytucji odbędą się imprezy zajączkowe dla najmłodszych mieszkańców dzielnic. Początek imprez o godzinie 16.00.
Mile widziane wsparcie rzeczowe spotkań dla dzieci. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby przekazać słodycze lub zabawki, zaskarbi sobie wielką wdzięczność najmłodszych. Przedsięwzięcie poprowadzą realizatorzy Programu Aktywności Lokalnej - pracownicy MOPR w Bytomiu, którzy służą wszelkimi informacjami.
Kontakt dla Rozbarku - w Terenowym Punkcie Pomocy Środowiskowej nr 1 przy placu Akademickim 9 - koordynatorka projektu Barbara Czyż tel. (032) 281 77 05, dla Bobrka w Terenowym Punkcie Pomocy Środowiskowej nr 6 przy ul. Glinki 7 - koordynatorka projektu Aleksandra Bubniak tel. (032) 286 99 53, oraz z animatorem lokalnym Mirosławem Kurkiem tel. 0 508 249 259.
Zapraszamy do aktywności tych, którzy mogą wspierać i tych, którzy potrzebują wsparcia.27 luty 2009
Uchwała w sprawie Programów Aktywności Lokalnej (PAL)

26 lutego br. radni przyjęli uchwałę w sprawie programów aktywności lokalnej (PAL) pod nazwą Program Aktywności Lokalnej dla Bobrka na rok 2009 i Program Aktywności Lokalnej dla Rozbarku na 2009, w ramach realizacji Systemowego Projektu Aktywizacji - SPA w Bytomiu.

Bobrek i Rozbark to, według analiz, dzielnice z największymi problemami społecznymi. To tam, z różnych powodów, mieszka najwięcej osób zagrożonych wykluczeniem. Dla nich zaprojektowano zespół działań mających na celu, mówiąc obrazowo, podanie ręki i pomoc w wydobyciu się z trudnej sytuacji życiowej. Organizatorem i realizatorem programów jest MOPR w Bytomiu. Sześćdziesiąt osób (po 30 z każdej dzielnicy) podopiecznych Ośrodka, do końca roku będzie uczestniczyło w projekcie mającym na celu zwiększenie poziomu integracji społeczno - zawodowej ich samych oraz otoczenia. Służyć temu będą biura PAL, w których będą działać kluby samopomocy i punkty informacji lokalnej. Pracować w nich będą doświadczeni koordynatorzy i animator lokalny. Wszystkie ich działania mają na celu zmniejszenie barier psychologicznych, społecznych i zdrowotnych przyczyniających się do izolacji społeczno - zawodowej mieszkańców wymienionych dzielnic. Ponadto mają służyć zdobyciu lub podniesieniu kwalifikacji ułatwiających powrót bądź zaistnienie na rynku pracy osób, które zawrą z MOPR porozumienie o uczestnictwie w programie aktywności lokalnej. Środki na ten projekt będą pochodzić w większości z EFS ale również z budżetu państwa i gminy. Projekt potrwa do końca bieżącego roku.

Uchwała Rady Miejskiej
20 luty 2009
Program Aktywności Lokalnej - PAL

W tym roku w SPA pojawiło się coś nowego. Jest to Program Aktywności Lokalnej obejmujący swym wszechstronnym działaniem dwie dzielnice naszego Miasta: Bobrek i Rozbark. Czym jest PAL?

Program aktywności lokalnej skierowany jest do osób w ramach konkretnego środowiska lub członków danej społeczności. Oznacza to, że w ramach programu można prowadzić działania aktywizacyjne adresowane do ludzi mieszkających na pewnej przestrzeni mniejszej niż gmina: dzielnicy, osiedla, sołectwa, wsi. Może to być środowisko grupy zawodowej, mieszkańców bloku czy nawet kilku rodzin mieszkających w okolicy.

Program aktywności lokalnej realizowany jest w partnerstwie. W ramach programu przewiduje się zastosowanie:

- środowiskowej pracy socjalnej,
- instrumentów aktywnej integracji,
- prac społecznie użytecznych,
- działań o charakterze środowiskowym.

Tyle teoria i przepisy. Nasz Program "CEL PAL" jak już wyżej było wspomniane obejmuje na razie Bobrek i "centrum" Rozbarku. Rekrutacja została przeprowadzona przez pracowników socjalnych z wytypowanych dzielnic. W ramach naszych PAL przewiduje się między innymi utworzenie Punktów Informacji Lokalnej (z zaangażowanym w nich: prawnikiem, psychologiem, doradcą zawodowym i pracownikiem socjalnym), Grupy Samopomocowe czyli tak zwane Kluby Dzielnicy mające na celu zaprezentować alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu i umożliwić uczestnikom spotkanie interesujących ludzi, ekspertów z różnych dziedzin. Zachęcać do działań o charakterze środowiskowym będzie animator lokalny. Wraz ze społecznością organizować on będzie między innymi festyn, mecz piłki nożnej czy "wiec" czyli spotkania mieszkańców dzielnicy. Przewiduje się również wiele innych działań. Celem współpracy i szerszej informacji zapraszamy do kontaktu z koordynatorkami PAL - Rozbark Barbara Czyż 032 281 77 05; Bobrek Aleksandra Bubniak 032 286 99 53.5 luty 2009
Złożenie wniosku o dofinansowanie na 2009 rok

W związku z naborem wniosków dotyczących projektów systemowych przez Wydział EFS Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu informuje, że złożył wniosek o dofinansowanie realizacji Systemowego Projektu Aktywizacji - SPA w Bytomi na 2009 rok w ramach Priorytetu VII: Promocja integracji społecznej; Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Złożony wniosek będzie podlegał ocenie formalnej i merytorycznej warunkującej termin przyznania środków.

Wygenerowano w sekund: 0.02
2,902,464 unikalne wizyty