Nasze logo


Człowiek - najlepsza inwestycja

Polecamy strony

Spotkanie edukacyjne - język angielski

Informacje SPAPrzedostatnie spotkanie edukacyjne z języka angielskiego odbyło się 12 maja. Tym razem tematem przewodnim był człowiek. Uczestniczki poznały w jaki sposób opisać oraz pytać i udzielać odpowiedzi na temat wyglądu zewnętrznego człowieka. Poznały słownictwo z zakresu cech, wyglądu oraz ubrań oraz nauczyły się, jak budować zdania z konstrukcją have got/has got. Zajęcia miały formę nauki poprzez zabawę z naciskiem na komunikację w języku obcym – uczestniczki rozwiązywały zagadki korzystając ze zdobytych umiejętności. Dodatkowo poznały, w jaki sposób zachęcić swoje dzieci do ciekawego powtarzania słówek przy pomocy kartki papieru, długopisu i gier doskonale im znanych, takich jak „Bingo” czy „Statki”. Całość spotkania przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze a podopieczni PAL-u aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
19 maja odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu zajęć z języka angielskiego w ramach spotkania edukacyjnego. Kontynuowano temat „człowiek”, poznając członków rodziny oraz zawody. Uczestniczki i uczestnicy poznali czasownik can oraz dowiedzieli się, w jaki sposób używać go do opisu swoich umiejętności. Uczestnicy PAL-u mieli okazję wziąć udział w teleturnieju „Call my bluff”, który polegał na jak najlepszym „blefowaniu” oraz wykrywaniu „blefów” u innych, którzy chwalili się swoimi umiejętnościami – wszystko oczywiście w języku obcym! Pożegnanie z najwytrwalszymi uczestnikami kursu było Trudne, ale niektórzy uczestnicy spotkań zadeklarowali, że dalej chętnie będą poszerzać swoją wiedzę w zakresie języka obcego na kursach współfinansowanych ze środków unijnych.

Kółko zainteresowań - filcowanie

Informacje SPAW ramach działań PAL Śródmieście dotyczących koła zainteresowań odbyły się kolejne zajęcia z filcowania. Tym razem uczestnicy programu kończyli, bądź przygotowywali nowe prace z filcu, które zostały zaprezentowane podczas Majówki Rodzinnej na terenie parafii św. Jacka w Bytomiu. Zajęcia z filcowania to dobry sposób na spędzenie czasu wolnego oraz rozwijanie swoich umiejętności manualnych, estetycznych i twórczych. Animatorzy lokalni udzielali wszelkich wskazówek oraz pomocy w opracowywaniu prac. Spotkaniu towarzyszyła miła i sympatyczna atmosfera.

Palowicze w Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Informacje SPAW ramach koła kultury uczestniczki i uczestnicy PAL-u wybrali się do Tarnowskich Gór do Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Sztolni Czarnego Pstrąga, która stanowi 600-metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej zw. Głęboką Sztolnią Fryderyka, należącej do założonej w 1784 roku kopalni rudy ołowiowo-srebrowej Fryderyk. Trasa turystyczna znajduje się pomiędzy szybami Ewa (1826) i Sylwester (1828). Podczas wycieczki, która odbywa się łodziami, można obserwować niewielkie, tworzące się współcześnie stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej. Zwiedzanie obiektu rozpoczyna się od zejścia krętymi schodami do podziemnej przystani znajdującej się w szybach „Ewa” lub „Sylwester” (ruch wahadłowy). Kilkadziesiąt metrów pod ziemią, schodząc szybem „Sylwester” PALowicze wsiadali do łodzi i w tajemniczej scenerii, przy świetle migocących lamp karbidowych przepływali odcinek 600 m. To najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami...

Zielone Brygady w Śródmieściu

Informacje SPAMieszkańcy Śródmieścia skupieni w PAL-u w ramach działań Zielonych Brygad posadzili wzdłuż ulicy Witczaka akacje kuliste, które zostały współfinansowane ze środków unijnych. Akacja kulista to jest drzewko o kulistej, gęstej koronie osadzonej na prostym pniu, która pozbawiona jest kwiatów i cierni. Koronę można przycinać i kształtować. Grupa mieszkańców wyposażona w grabie, rękawice ochronne, szpadle oraz oczywiście uśmiech na twarzy przystąpili do wykonania zadania współpracując z pracownikami Konserwacji Terenów Zielonych. Prace umiliła ładna słoneczna pogoda oraz pogodna atmosfera palowiczów. Zdumiewający efekt w dużej mierze zrekompensował wysiłek włożony w to przedsięwzięcie. Po akcji tradycyjnie w siedzibie PAL-u wypito kawę, podzielono się wrażeniami oraz podziękowano sobie wzajemnie za pomoc i współpracę.

My w Działaniu - Majówka Rodzinna

Informacje SPAW sobotę 23 maja uczestnicy PAL Śródmieście wraz ze swoimi pociechami w towarzystwie animatorów lokalnych udali się do parafii św. Jacka w Bytomiu na Majówkę Rodzinną. Należy podkreślić, iż PAL Śródmieście wraz z Klubem Kreatywnego Rodzica „Odwaga” byli współorganizatorami wydarzenia. Mimo deszczowej pogody frekwencja dopisała. Zorganizowano szereg atrakcji o charakterze plastyczno-integracyjnym. Z wielu propozycji można było wybrać m.in. kącik cukierniczy - lukrowanie ciasteczek, kącik plastyczny - wykonywanie kartek na Dzień Matki, kącik plastyczny: origami płaskie z koła, prace z bibułą karbowaną, filcowanie, malowanie twarzy oraz kącik figur balonowych. Uczestnicy programu z własnej inicjatywy prężnie włączyli się w przygotowania i prowadzenie działań. Nie zabrakło też sztalug z wystawionymi pracami powstałymi w trakcie kół zainteresowań. Wszelkie propozycje rozrywki cieszyły się dużym zainteresowaniem i przyniosły radość szczególnie najmłodszym mieszkańcom. Podsumowując relacje z wydarzenia można zaryzykować stwierdzenie, iż praca socjalna z uczestnikami PAL w ramach Projektu Aktywizacji – SPA w Bytomiu przynosi oczekiwane rezultaty. Całość Majówki była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wygenerowano w sekund: 0.02
2,902,481 unikalne wizyty