Nasze logo


Człowiek - najlepsza inwestycja

Polecamy strony

Niepełnosprawni w SPA w Bytomiu

Informacje SPAW Systemowym Projekcie SPA w Bytomiu od stycznia roku 2014 do czerwca 2015 uczestniczyły 44 osoby niepełnosprawne. Cały program oferowany w SPA ukończyły 32 osoby, podnosząc tym samym swój poziom integracji społeczno zawodowej.
W ramach projektu odbyło się siedem spotkań grupy samopomocowej dla osób niepełnosprawnych prowadzonych przez pracownika socjalnego do spraw osób niepełnosprawnych. Tematyka spotkań obejmowała sprawy projektu oraz poszukiwanie zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne. Oprócz tego omawiano również budżet obywatelski, zasady uczestnictwa w CIS, ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych, zasady otrzymywania dodatku energetycznego. Poruszano też prawidłowe relacje i zachowania podczas wyjazdowych szkoleń i warsztatów, w których niepełnosprawni uczestniczyli.
Niepełnosprawni uczestnicy projektu skorzystali z następujących instrumentów aktywnej integracji: ...

Jak działał Klub Integracji Społecznej ...

Informacje SPAW latach 2014 - 2015 w Klubie Integracji Społecznej (KIS) w ramach Systemowego Projektu Aktywizacji – SPA w Bytomiu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzono zajęcia szkoleniowo-edukacyjne z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej dla bezrobotnych mieszkańców Bytomia. W tym okresie aktywnie w zajęciach uczestniczyło 260 kobiet i mężczyzn.
Zajęcia indywidualne i grupowe prowadzili psycholog, doradca zawodowy, pracownik socjalny, konsultant prawny, informatyk, konsultant prawny, oraz zaproszeni goście: przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu oraz przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu.
Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia dotyczące między innymi pokazania możliwości powrotu lub zaistnienia na rynku pracy, przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, aspekty dotyczące komunikacji interpersonalnej, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą, umiejętnego gospodarowania budżetem domowym, a także zagadnienia prawa pracy...

Kółko zainteresowań - przygotowanie pamiątek związanych z PAL-em

Informacje SPAW ramach działań Pal Śródmieście odbyło się kolejne kółko zainteresowań. Tym razem uczestnicy programu przygotowali pamiątki związane z PAL-em. Zajęcia realizowane w ramach projektu dały możliwość spędzenia wolnego czasu w sposób efektowny, a uczestnicy mogli uczyć się od siebie nawzajem. Efektem są piękne komplety antyram z wklejonymi zdjęciami oraz ozdobione pracami plastycznymi powstałymi podczas zajęć Programu Aktywność Lokalnej. Antyramy zostaną dostarczone do terenowych punktów środowiskowych Śródmieścia.

Zwiedzanie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie

Informacje SPAUczestnicy i uczestniczki PAL Śródmieście wybrali się do ZOO w Chorzowie w ramach Koła Kultury. Śląski Ogród Zoologiczny – ogród zoologiczny położony na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Znajduje się w nim 2201 zwierząt, 280 gatunków. Jego początki sięgają roku 1954, kiedy to zaczęto budować klatki dla zwierząt. Następnie zostały przeniesione do niego pierwsze gatunki zwierząt z zoo w Katowicach i Bytomiu. W roku 1975 zakończono budowę Kotliny Dinozaurów. Znajdują się tam betonowe rekonstrukcje szesnastu dinozaurów, których szczątki odnalazła polska grupa paleontologów na pustyni Gobi w latach 1963-1971. Na terenie ogrodu działa Mini Zoo. Występują tam zwierzęta łagodniejsze, które można nakarmić oraz pogłaskać takie jak króliki, świnki morskie, kozy domowe czy owce domowe. Wszyscy PALowicze świetnie się bawili i miło spędzili sobotę.

Wiec - spotkanie mieszkańców

Informacje SPAOdbyło się spotkanie poświęcone rewitalizacji Bytomia. Dzięki uprzejmości proboszcza parafii św. Jacka w Bytomiu uczestnicy spotkali się w salce przy kościele. Bytom jest jednym z trzech miast obok Łodzi i Wałbrzycha, które otrzymają specjalne fundusze na proces rewitalizacji. Bytom uważany jest za królestwo lombardów, sklepów monopolowych i lumpeksów. Mało kto zauważa, że za pieniądze z Unii Europejskiej zmienia się wizerunek miasta. Parafia św. Jacka jako jedyny budynek w Bytomiu ma zielony dach, w starej cechowni działa Śląski Teatr Tańca. Dzięki prywatnym inwestorom zmienił się budynek dawnej siedziby Zakładów Odzieżowych i Urząd Poczty przy ul. Piekarskiej. Na terenie nieczynnej kopalni Szombierki wyrosło eleganckie osiedle Srebne Stawy. Domy stoją na wypielęgnowanym polu golfowym, nad którym góruje wieża szybu Krystyna. Zmieniła się ul. Rycerska, kiedy robi się ciepło na ulicę wychodzą artyści: grają i śpiewają, prowadzą warsztaty. Pięknieją elewacje kolejnych kamienic. Parki i skwery przechodzą proces rewitalizacji. Palowicze widzą te zmiany na lepsze jednak przeszkadza im to, że brak jest odpowiedniej ilości placów zabaw dla dzieci w Śródmieściu, brak odpowiedniej oferty zajęć dla młodzieży, boisk szkolnych otwartych poza godzinami lekcyjnymi. W czasie spotkania wywiązała się dość burzliwa dyskusja. Zwrócono uwagę na brud i brak poszanowania pracy innych osób, wszechobecną znieczulicę jako problemy jakie zauważają mieszańcy Śródmieścia. Palowiczom spodobała się forma włączenia mieszkańców w kształtowanie ich miejsca zamieszkania obiecali także aktywnie uczestniczyć takich spotkaniach.
Wygenerowano w sekund: 0.03
2,925,089 unikalne wizyty