Nasze logo


Człowiek - najlepsza inwestycja

Polecamy strony

PAL Ruda Śląska kontra PAL Bytom

Informacje SPAW niedzielne, upalne popołudnie – 12 października na boisku ,,Stalka" w Bobrku odbył się mecz piłki nożnej w ramach Ligi Podwórkowej, pomiędzy PAL Ruda Śląska a PAL Bytom. Jak zwykle mecz został zorganizowany przez realizatorów oraz uczestników i mieszkańców skupionych w Programie Aktywności Lokalnej dla Bobrka i Karbia. Po bardzo zaciętej walce, zwyciężyła drużyna Bytomia wynikiem 5:4 przy dopingu blisko dwustuosobowej grupy kibiców przybyłych z różnych dzielnic Bytomia oraz Rudy Śląskiej.
Swoją obecnością spotkanie zaszczycili: prezydent Bytomia Damian Bartyla, jego zastępca Aneta Latacz oraz bytomscy radni Mirosław Podyma i Tomasz Wac, który jednocześnie pełnił rolę sędziego podczas meczu. Byli też pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu z dyrektorem Rafałem Szpakiem na czele. Grające drużyny zostały udekorowane medalami przez prezydenta Bytomia i dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu oraz nagrodzone pucharami, które ufundowało miasto. W organizacji imprezy udział swój miały także: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu, Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Policja oraz Straż Miejska w Bytomiu, Pedagodzy Ulicy ,,UNO", a także Fundacja ,,Dom Nadziei".
Dla uczestników przygotowano poczęstunek – jabłka oraz grochówkę, która cieszyła się dużym powodzeniem, pomimo upalnego dnia.
Rozgrywki zostały przeprowadzone bardzo sprawnie, a zawodnikom sprawiły ogromną satysfakcję.

Przygotowanie boiska przed meczem

Informacje SPA6, 7 i 10 października realizatorzy i uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej wraz z mieszkańcami Bobrka skupionymi wokół PAL dla Bobrka i Karbia, porządkowali boisko ,,Stalka" w Bobrku, przygotowując teren do rozgrywek piłki nożnej na niedzielę 12 października. Boisko zostało skoszone i uporządkowane przez mieszkańców Bobrka. Do pracy włączyli się również mieszkańcy ,,Domu Nadziei”, a także Organizacji IOGT Polska. Pogoda sprzyjała porządkującym boisko, które zostało należycie przygotowane do rozgrywek. Praca przy porządkowaniu „Stalki” to już kolejne wspólne przedsięwzięcie mieszkańców dzielnicy. Cieszy fakt, że ludzie angażują się coraz bardziej w kształtowanie wspólnej przestrzeni i społeczne działania integrujące sąsiadów.

Piłkarki w natarciu

Informacje SPAW Programie Aktywności Lokalnej dla Bobrka i Karbia odbyły się rozgrywki piłki nożnej kobiet. W sobotę, 11 października zawodniczki spotkały się w hali Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bobrku, aby pograć w piłkę, a rodziny i znajomi przyszli pokibicować. Zgrupowano dwie trzyosobowe drużyny pod nazwami: ,,Laski” i ,,Wojowniczki”. Drużynę ,,Lasek” wspierał mały chłopiec, ze względu na nieparzystą liczbę kobiet. Po zaciętej walce zakończonej remisem, drużyna ,,Wojowniczek” (rzutami karnymi) wygrała z drużyną ,,Lasek” 5:4. Rozgrywki zostały przeprowadzone bardzo sprawnie, zawodniczki miały ogromną satysfakcję z wypróbowania swoich sił na boisku, a drużyny otrzymały dyplomy za udział w rozgrywkach. Po zakończonym meczu kobiet odbył się trening mężczyzn, którzy przygotowywali się do niedzielnego meczu z Rudą Śląską na boisku ,,Stalka”. Spotkaniu towarzyszyła bardzo miła atmosfera i rodzinny doping.

Dookoła koła, czyli znów o origami

Informacje SPAW ramach działań PAL Śródmieście koło zainteresowań znów spotkały się osoby uzdolnione manualnie i artystycznie aby kontynuować prace nad orgiami płaskim z koła. Ten rodzaj orgiami to koła różnej wielkości, często zgięte prostymi zgięciami są naklejane na kartkę.
W ten sposób tworzone są kolorowe płaskie kompozycje. Technika ta rozwija wyobraźnię, a także sprawność manualną. Warto się z nią zapoznać, ponieważ jest to ciekawa propozycja odmiennych reguł składania papieru, tworząca nowe pole doświadczeń edukacyjnych.
Animatorzy lokalni udzielali wszelkich wskazówek oraz pomocy w wykonywaniu prac. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Temat zajęć spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony podopiecznych PAL-u, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

Czytanie dzieciom w przedszkolu nr 29

Informacje SPAUczestniczki programu PAL Śródmieście z animatorami lokalnymi wybrały się do przedszkola nr 29 przy ul. Czarnieckiego, żeby poczytać dzieciom...
Palowiczki chciały podkreślić jak ważną rolę w wychowaniu dziecka odgrywa czytanie dzieciom bajek. Głośne czytanie jest czynnością prawdziwie magiczną. Zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny i intelektualny. Jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Czytanie wzbogaca zasób słów używanych przez dzieci, ponadto przyśpiesza rozwój mowy, rozwija umiejętności komunikacyjne, rozbudowuje pamięć, pobudza do kreatywności. Dziecko samo kreuje swoje zabawy na podstawie tego, co czyta. Głośne czytanie buduje zdolność przeżywania, dostrzegania, nazwania emocji i odczuwania ich.
Spotkanie bardzo podobało się przedszkolakom, przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Zarówno uczestniczki programu jak i dzieci pomysł czytania bajek uważają za świetny sposób spędzania czasu, dlatego przewidziana jest jego kontynuacja w kolejnych miesiącach.

Wygenerowano w sekund: 0.04
2,020,907 unikalne wizyty