Nasze logo


Człowiek - najlepsza inwestycja

Polecamy strony

Pożegnanie z PAL-em

Informacje SPA24 czerwca odbyło się spotkanie pożegnalne z Programem Aktywności Lokalnej w Śródmieściu. Projekt powstał, by podnieść poziom aktywności mieszkańców dzielnicy, służył rozwiązywaniu lokalnych problemów i zaspokajaniu indywidualnych oraz zbiorowych potrzeb, przy aktywnym zaangażowaniu mieszkańców. W miłej atmosferze rozmawiano o tym, co wydarzyło się podczas trwania projektu. Uczestnicy dzielili się wrażeniami, wspominali najlepsze chwile i opowiadali jak udział w PAL-u zmienił ich życie. Podkreślali, że zdobyli większa wiarę we własne możliwości. Zdobyli umiejętności umożliwiające ponowne wejście na rynek pracy, podnieśli samoocenę, przełamali poczucie izolacji oraz umocnili się w przekonaniu, że jeśli się czegoś mocno chce to poprzez upór i determinację jest to możliwe do osiągnięcia. Uczestnicy programu podziękowali animatorom lokalnym za wyrozumiałość i cierpliwość. Na zakończenie wymieniono uściski i z uśmiechem, ale też z żalem i niedosytem, że to już koniec, zakończono udział w PAL-u.

Kółko zainteresowań – przygotowanie pamiątek związanych z PAL-em

Informacje SPAW ramach działań Pal Śródmieście odbyło się kolejne kółko zainteresowań. Tym razem uczestnicy programu przygotowali pamiątki związane z PAL-em. Zajęcia realizowane w ramach projektu dały możliwość spędzenia wolnego czasu w sposób efektowny, a uczestnicy mogli uczyć się od siebie nawzajem. Efektem są piękne komplety antyram z wklejonymi zdjęciami oraz ozdobione pracami plastycznymi powstałymi podczas zajęć Programu Aktywność Lokalnej. Antyramy zostaną dostarczone do terenowych punktów środowiskowych Śródmieścia.

Zwiedzanie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie

Informacje SPAUczestnicy i uczestniczki PAL Śródmieście wybrali się do ZOO w Chorzowie w ramach Koła Kultury. Śląski Ogród Zoologiczny – ogród zoologiczny położony na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Znajduje się w nim 2201 zwierząt, 280 gatunków. Jego początki sięgają roku 1954, kiedy to zaczęto budować klatki dla zwierząt. Następnie zostały przeniesione do niego pierwsze gatunki zwierząt z zoo w Katowicach i Bytomiu. W roku 1975 zakończono budowę Kotliny Dinozaurów. Znajdują się tam betonowe rekonstrukcje szesnastu dinozaurów, których szczątki odnalazła polska grupa paleontologów na pustyni Gobi w latach 1963-1971. Na terenie ogrodu działa Mini Zoo. Występują tam zwierzęta łagodniejsze, które można nakarmić oraz pogłaskać takie jak króliki, świnki morskie, kozy domowe czy owce domowe. Wszyscy PALowicze świetnie się bawili i miło spędzili sobotę.

Wiec - spotkanie mieszkańców

Informacje SPAOdbyło się spotkanie poświęcone rewitalizacji Bytomia. Dzięki uprzejmości proboszcza parafii św. Jacka w Bytomiu uczestnicy spotkali się w salce przy kościele. Bytom jest jednym z trzech miast obok Łodzi i Wałbrzycha, które otrzymają specjalne fundusze na proces rewitalizacji. Bytom uważany jest za królestwo lombardów, sklepów monopolowych i lumpeksów. Mało kto zauważa, że za pieniądze z Unii Europejskiej zmienia się wizerunek miasta. Parafia św. Jacka jako jedyny budynek w Bytomiu ma zielony dach, w starej cechowni działa Śląski Teatr Tańca. Dzięki prywatnym inwestorom zmienił się budynek dawnej siedziby Zakładów Odzieżowych i Urząd Poczty przy ul. Piekarskiej. Na terenie nieczynnej kopalni Szombierki wyrosło eleganckie osiedle Srebne Stawy. Domy stoją na wypielęgnowanym polu golfowym, nad którym góruje wieża szybu Krystyna. Zmieniła się ul. Rycerska, kiedy robi się ciepło na ulicę wychodzą artyści: grają i śpiewają, prowadzą warsztaty. Pięknieją elewacje kolejnych kamienic. Parki i skwery przechodzą proces rewitalizacji. Palowicze widzą te zmiany na lepsze jednak przeszkadza im to, że brak jest odpowiedniej ilości placów zabaw dla dzieci w Śródmieściu, brak odpowiedniej oferty zajęć dla młodzieży, boisk szkolnych otwartych poza godzinami lekcyjnymi. W czasie spotkania wywiązała się dość burzliwa dyskusja. Zwrócono uwagę na brud i brak poszanowania pracy innych osób, wszechobecną znieczulicę jako problemy jakie zauważają mieszańcy Śródmieścia. Palowiczom spodobała się forma włączenia mieszkańców w kształtowanie ich miejsca zamieszkania obiecali także aktywnie uczestniczyć takich spotkaniach.

Wiec mieszkańców Bobrka i Karbia

Informacje SPA25 czerwca odbył się ostatni wiec-spotkanie mieszkańców Bobrka i Karbia. Na początku spotkania omówione zostały bieżące sprawy związane z dzielnicą, m.in. poinformowano o ciekawej inicjatywie BCK - Przychodni Kreatywnej, w ramach której odbędą się 29 i 30 czerwca warsztaty plastyczne, ekologiczne itp. dla najmłodszych mieszkańców Bobrka. Następnie podsumowano realizację Programu Aktywności Lokalnej od stycznia 2014 r. do czerwca br., zwrócono uwagę na zmiany jakie zaszły w dzielnicy. Rozmawiano też o potrzebach mieszkańców zaspokojonych w trakcie Programu. Wiec zakończył się wystawą zdjęć przedstawiających dzielnicę Bobrek (zdjęcia wykonali uczestnicy, uczestniczki PAL oraz mieszkańcy Bobrka. Był to efekt cyklu spotkań edukacyjnych z na temat fotografowania. Zdjęcia stały się inspiracją do przeprowadzenia rozmowy z mieszkańcami na temat szeroko pojętej zmiany wizerunku dzielnicy Bobrek. Mieszkańcy dzielili się opiniami, a także obawami związanymi z losami dzielnicy. W debacie brał udział mieszkaniec Bobrka Pan Jan Kubiak, który opowiedział o losach Bobrka, latach rozkwitu i upadku dzielnicy, ponadto przybliżył historię miejsc i budynków zamieszczonych na fotografiach.
Wygenerowano w sekund: 0.06
2,362,814 unikalne wizyty