Nasze logo


Człowiek - najlepsza inwestycja

Polecamy strony

"Dawca pamięci" i emocji

Informacje SPAW czwartek 11 września mieszkańcy Bobrka i Karbia skupieni w Programie Aktywności Lokalnej udali się do Cinema City w Bytomiu, gdzie obejrzeli film pt.: "Dawca pamięci". Akcja filmu toczy się w świecie, którego mieszkańcy nie znają bólu, różnic rasowych, miłości, a wszelkie złe i krwawe wydarzenia z historii ludzkości wymazane zostały z ich pamięci. Jedna osoba z całego społeczeństwa – Dawca Pamięci ma za zadanie pamiętać to wszystko i przekazać wybranej osobie z tej społeczności. Nastoletni Jonas nieoczekiwanie zostaje wytypowany na Odbiorcę Wspomnień – teraz jego zadaniem będzie przejęcie i przechowanie pamięci po dawnych czasach. W szkoleniu pomaga mu tajemniczy Dawca Pamięci. W trakcie nauki Jonas odkryje wstrząsający sekret przeszłości, który zburzy mozolnie budowany ład świata i ściągnie na niego i jego najbliższych wielkie niebezpieczeństwo. ,,Dawca pamięci" jest ekranizacją światowego bestsellera Loisa Lowry’ego. Film bardzo intensywnie działa na emocje i uczucia, pozwala zwrócić uwagę i docenić wielki wpływ jaki na ludzkie życie mają: miłość, radość, cierpienie i ból, a także poczucie niezależności. Uczestnicy wyszli z kina z różnorodnymi odczuciami, które wywołał film, dlatego na kolejnym spotkaniu w PAL zaplanowano dyskusję na ten temat.

Zielone Brygady znów w natarciu

Informacje SPADziewiątego września mieszkańcy Bobrka i Karbia skupieni w Programie Aktywności Lokalnej, wspólnymi siłami przystąpili do kolejnego działania w ramach PAL, czyli Zielonych Brygad. W maju zostały posadzone krzewy, które są pielęgnowane przez mieszkańców pobliskich kamienic, a tym razem posadzono drzewa katalpa symbolizujące kolejny rok trwania PAL. Katalpa (zwana też surmią) jest coraz bardziej popularnym drzewem zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w ogrodach przydomowych. jest szybko rosnącym drzewem o rozłożystej koronie i zazwyczaj krótkim pniu. Dorasta do około 10 m wysokości i 6 m szerokości. Jej największe walory ozdobne to duże, sercowate liście, które mogą osiągnąć nawet 20 cm szerokości oraz białe kwiaty z barwnymi plamkami, zebrane w kwiatostany o długości około 30 cm. Zimą, gdy drzewo zrzuci liście pozostają na nim ciekawe owoce – cienkie, zwisające torebki przypominające strąki. Zielone Brygady uporządkowały też utworzony w ubiegłych latach skwer PAL. Wszystkie prace pokazują, że mieszkańcy są bardzo zaangażowani w zmianę wizerunku swoich dzielnic.

Uczestnicy PAL-u Śródmieście gościli na urodzinach Bytomia

Informacje SPAW sobotę 13 września uczestnicy programu PAL Śródmieście wzięli udział w Jarmarku Średniowiecznym zorganizowanym z okazji 760 rocznicy nadania Bytomiowi praw miejskich. Impreza rozpoczęła się od przemarszu orszaku książęcego, włodarzy miasta i mieszczan do obozu średniowiecznego uroczyście otwartego przez prezydenta Bytomia. W korowodzie maszerowali m.in. uczniowie szkół bytomskich a także uczestnicy PAL Śródmieście, którzy mieli okazje pokłonić się Panu Prezydentowi.
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin i Bytomski Oddział Zbrojny wprowadzili mieszkańców Bytomia w niezwykły świat tętniącej życiem średniowiecznej osady handlowej prezentując rzemiosło, walki i tańce z okresu obejmującego wieki XII – XV. Podczas imprezy można było nie tylko obejrzeć średniowiecznych rzemieślników przy pracy, ale także kupić wytwory ich pracy. Wszystkie występy w strojach z epoki oraz ekspozycje rzemieślników, pokazy tańców, walk oraz rożnego rodzaju konkurencje były okazją do poznania dawnego życia miejskiego. Uczestnicy PAL-u z zainteresowaniem obserwowali działania odtwórców dawnych mieszczan, podziwiając ich zaangażowanie. Jarmark dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Był też okazją do interesującego poszerzenia wiedzy o historii miejsca, w którym żyjemy.

Spotkanie edukacyjne z doradcą finansowym

Informacje SPAW ramach działań PAL-Śródmieście odbyło się spotkanie edukacyjne z doradcą finansowym panią Katarzyną Kaczmarek. Tematem były zajęcia komornicze. Podczas spotkania uczestnicy mogli się dowiedzieć co to jest zajęcie egzekucyjne, jakie działania komornicze należy podjąć, aby wyegzekwować zaległości finansowe czy też jakie dochody komornik może zająć oraz jakie skutki wywołuje zajęcie rachunku bankowego. Ważnym elementem prezentacji było wyjaśnienie kwestii kwoty wolnej od zajęcia w przypadku zajęcia rachunku bankowego. Osoby uczestniczące w spotkaniu zostały poinformowane co zrobić w sytuacji, kiedy wyczerpie się kwota wolna od zajęcia a na rachunek wpływają świadczenia z MOPR-u.
Temat zajęć komorniczych spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony beneficjentów PAL-u, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.

Harmonogram działań PAL Bobrek i Karb - wrzesień 2014

Informacje SPA9.09.2014 - BOBREK (zbiórka) TPPŚ NR 6, ul. Piecucha 10, godz. 10.00-12.00, Zielone Brygady – sadzenie drzew PAL oraz porządkowanie skweru PAL
11.09.2014 - BOBREK (zbiórka) TPPŚ NR 6, ul. Piecucha 10, godz. 11.00-13.00, koło kultury – Cinema City w Bytomiu "Dawca pamięci"
16.09.2014 - BOBREK TPPŚ nr 6, ul. Piecucha 10, godz. 10.00-12.00, grupa samopomocy – uzależnienia od hazardu. Spotkanie z przedstawicielami IOGT Polska oraz BSRA "Odrodzenie"
18.09.2014 - BOBREK TPPŚ nr 6, ul. Piecucha 10, godz. 10.00-13.00, kółko zainteresowań – spotkanie animatora ze społecznością w warsztatach plastycznych
20.09.2014 - BOBREK hala ZSS nr 3, ul. Konstytucji 20, godz. 9.00-12.00, liga podwórkowa – Piłka nożna mężczyzn
22.09.2014 - BOBREK TPPŚ nr 6, ul. Piecucha 10, godz. 10.00-13.00, kółko zainteresowań – spotkanie animatora ze społecznością – robótki ręczne
23.09.2014 - BOBREK parafia pw. św. Rodziny, godz. 10.00-12.00, grupa Razem – spotkanie przedstawicieli Instytucji
26.09.2014 - BOBREK TPPŚ nr 6, ul. Piecucha 10, godz. 10.00-12.00, poradnictwo specjalistyczne – doradca rodziny
29.09.2014 - KARB Szkoła Podst. nr 21, ul. Racławicka 17, godz. 15.00-16.00, wiec – spotkanie mieszkańców

biuro PAL Bytom, ul. Piecucha 10
telefon kontaktowy: 782-290-784 lub 782-290-786

Wygenerowano w sekund: 0.03
1,940,673 unikalne wizyty