Nasze logo


Człowiek - najlepsza inwestycja

Polecamy strony

Poradnictwo specjalistyczne na temat poczucia bezpieczeństwa w rodzinie

Informacje SPAW ramach poradnictwa specjalistycznego, prowadzonego w PAL Śródmieście przez specjalistę pracy z rodziną Annę Sarnecką, odbyło się spotkanie na temat poczucia bezpieczeństwa w rodzinie. Poczucie bezpieczeństwa rodzi się wśród ludzi, którzy są ściśle ze sobą związani, w małżeństwie, pomiędzy rodzicami i dziećmi, pomiędzy rodzeństwem czy też innymi członkami rodziny. Poczucie bezpieczeństwa jest pochodną miłości - nie ma miłości bez poczucia bezpieczeństwa. Dla prawidłowego funkcjonowania w rodzinie człowiek musi czuć się kochany bezwarunkowo. O tym wszystkim rozmawiała z palowiczami Anna Sarnecka. Spotkanie, jak zawsze, przebiegło w przyjaznej atmosferze i dało wszystkim poczucie wsparcia. Uczestniczki i uczestnicy poradnictwa dzielili się z innymi własnymi doświadczeniami i z otwartością współpracowali w grupie, odnajdując wskazówki do właściwego postępowania we własnych rodzinach.

Filcowanie w kole zainteresowań

Informacje SPAW kole zainteresowań PAL Śródmieście spotkały się panie na zajęciach z filcowania. Tym razem wybrały metodę filcowania na sucho. By z filcu powstały piękne przedmioty potrzeba chęci, czasu, cierpliwości oraz... wełny czesankowej a także specjalnej igły do filcowania i gąbki. Istota całego procesu polega na ubijaniu wełny specjalną igłą wyposażoną w malusieńkie zadziorki. Podczas wbijania i wyciągania igły włókna wełny plączą się ze sobą, tworząc zwartą materię. Wełna czesankowa powstaje z runa owiec, oczyszczonego, wyczesanego i zafarbowanego na różne kolory. Oprócz wymienionych czynności wełny nie poddaje się żadnym dodatkowym zabiegom technologicznym. Zajęcia z filcowania cieszą się dużą popularnością wśród palowiczek, które pilnie zgłębiają tajniki metody i doskonalą technikę pracy, aby własnoręcznie wykonywać swoje dzieła sztuki. Taka praca to dobry sposób na nietuzinkowe spędzenie czasu wolnego oraz rozwijanie umiejętności manualnych i zdolności twórczych. Znając tajniki warsztatu można wyczarować wiele niezwykłych, pięknych prac, które mogą być oryginalnymi upominkami, dostarczając jednocześnie satysfakcji wykonawcy. Patrząc na aktywność w kole zainteresowań z szerszej perspektywy należy podkreślić, że dla każdej osoby angażującej się w jakiekolwiek działania twórcze jest to szansa na rozwój i podniesienie samooceny, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie w różnych obszarach życia.
Galeria zdjęć

Zielone Brygady zadbały o zapomniane groby

Informacje SPAUczestnicy i uczestniczki PAL-u Śródmieście pamiętali o Dniu Wszystkich Świętych i w ramach Zielonych Brygad postanowili uporządkować zaniedbane i zapomniane groby na cmentarzu komunalnym przy ulicy Piekarskiej. Praca w otoczeniu mogił przebiegała w skupieniu i zadumie nad tajemnicą ludzkiego kresu. Wywiązała się też dyskusja na temat „życia po życiu”. Najistotniejsze jednak jest to, że palowicze podejmujący pracę na rzecz otoczenia własną dzielnicę widzą w szerszym kontekście. Budujący jest fakt, że dbałość o teraźniejszość splata się z szacunkiem dla przeszłości.

Galeria zdjęć

Poradnictwo specjalistyczne

Informacje SPAW ostatni poniedziałek października odbyło się kolejne spotkanie w ramach poradnictwa specjalistycznego ze specjalistą pracy z rodziną. Dotyczyło ono kwestii zrozumienia i uczciwości w rodzinie. Palowicze ze Śródmieścia uczestniczyli w zajęciach z pełnym zaangażowaniem. Wywiązała się dyskusja, w której potwierdził się fakt, że postawę etyczną człowieka kształtuje dom rodzinny. To tam jako dzieci uczymy się wszystkiego, co będzie przydatne w przyszłości, w samodzielnym życiu... Rodzice starają się wpoić swoim dzieciom już od najmłodszych lat podstawowe zasady kultury i uczciwości po to, by wiedziały jak się zachować w różnych sytuacjach. Znajomość zasad kultury i uczciwości jest przydatna na co dzień, ponieważ nikt nie chce, by jego rodzina postrzegana była jako nieuczciwa, niekulturalna, czy nieodpowiedzialna. Jeśli wszyscy wokół nas przekonają się o naszej uczciwości i odpowiedzialności będziemy oceniani jako ludzie, którym można zaufać. W dyskusji podkreślano, że bez zaufania i zrozumienia między członkami rodziny nie można zbudować silnego i szczęśliwego domu opartego na autorytecie wynikającym z dobrego przykładu, a nie deklaracjach bez pokrycia. Spotkanie miało charakter ciekawej wymiany poglądów i przebiegało w sympatycznej atmosferze.

Wiec mieszkańców Bobrka i Karbia

Informacje SPA29 października w Bobrku, w ramach Programu Aktywności Lokalnej dla Bobrka i Karbia, odbyło się kolejne spotkanie mieszkańców tych dzielnic. Wśród zaproszonych gości był radny Tomasz Wac, który odpowiadał na liczne pytania i prośby mieszkańców. Odczytał też odpowiedź prezydenta Bartyli na uwagi zgłaszane przez mieszkańców na temat złego stanu technicznego budynków i możliwości ich remontów. Następnie fotograf Wojciech Sokolnicki opowiedział o swojej pasji, zapraszając jednocześnie do wzięcia udziału w fotografowaniu scen z życia dzielnic, a wcześniej do spotkań edukacyjnych przybliżających wiedzę na temat technik fotografowania.
Ostatnim gościem była Natalia Maciejczyk – przedstawicielka IOGT Polska, która zachęcała do składania pomysłów na konkurs grantowy „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Na zakończenie spotkania omówiono harmonogram na listopad, w tym, przede wszystkim formę spotkań z psychologiem oraz wolontariuszami IOGT, którzy poprowadzą rodzinne zajęcia odrabiania lekcji.

Wygenerowano w sekund: 0.04
2,084,299 unikalne wizyty