Nasze logo


Człowiek - najlepsza inwestycja

Polecamy strony

Rozstrzygnięcie głosowania na budżet obywatelski

Informacje SPASiłownie na wolnym powietrzu w Bobrku i Karbiu zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Ze 102 dopuszczonych do głosowania propozycji, bytomianie wybrali 22. Wszystkie projekty były opiniowane przez właściwe wydziały Urzędu Miejskiego oraz gminne jednostki. Następnie trafiły pod obrady Zespołu do spraw Budżetu Obywatelskiego. Ten z kolei dopuścił do kolejnego etapu propozycje, na które bytomianie oddawali swoje głosy. 177 mieszkańców Karbia zagłosowało na projekt budowy placu zabaw przy ul. Falistej Natomiast 192 bobrczan oddało głosy na budowę placu zabaw i siłowni na wolnym powietrzu przy ul. Piecucha.
Chociaż nie są to projekty – „Wioska urwisów” (Karb) i „Kraina wyobraźni” (Bobrek), które opracowały osoby z Karbia i Bobrka skupione w PAL-u – to nie należy traktować tego jako porażki. Jest to po prostu pewien etap na drodze do zdobywania wiedzy i doświadczenia potrzebnego w skutecznym działaniu. Nie od razu Kraków zbudowano... dlatego trzeba myśleć o całym przedsięwzięciu jak o gromadzeniu kapitału, który zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest także to, że w obydwu dzielnicach są aktywni mieszkańcy, którzy chcą decydować o swoim najbliższym otoczeniu. A dzięki ich zaangażowaniu jednak powstaną tak potrzebne place zabaw.

Życzenia Wielkanocne 2014

Gdy nadejdą święta
niech nadzieja i radość
zastukają do Państwa drzwi,
a Wielkanoc przyniesie pomyślność,
szczęście i uśmiech każdego dnia.

Zespół pracowników SPA w Bytomiu

Wyprawa w egzotyczną zieleń

Informacje SPAW sobotę, 12 kwietnia 15 członków PAL-Śródmieście (w ramach koła kultury) wybrało się na wycieczkę do Palmiarni w Gliwicach. W palmiarni palowicze mieli okazję zobaczyć ponad 5600 roślin (których najstarsze okazy mają ponad 100 lat). Po obiekcie oprowadzał przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o każdym roślinnym eksponacie. Placówka ta jest ośrodkiem popularyzacji wiedzy o florze i faunie z różnych stref klimatycznych. Składa się z kilku pawilonów: pawilonu roślin użytkowych, pawilonu tropiku, pawilonu historycznego, pawilonu sukulentów oraz pawilonu akwarystycznego, w którym oprócz egzotycznych roślin znajdują się również terraria z gadami, akwaria z żółwiami oraz egzotyczne papugi i kanarki.
Spotkanie było okazją do poznania egzotycznej roślinności i zwierząt, ale także do ciekawego spędzenia czasu w pięknym relaksującym otoczeniu. Dlatego pozostawiło miłe wspomnienia i rozbudziło chęć zorganizowania kolejnych wycieczek.

Ludowa tradycja w PAL-u

Informacje SPAStaropolskim zwyczajem związanym z powitaniem wiosny jest topienie kukły zwanej marzanną. Mieszkanki Bobrka ze swoimi dziećmi i realizatorką Programu Aktywności Lokalnej dla Bobrka i Karbia, niewielką gromadką w piękny, słoneczny, pierwszy dzień wiosny udały się nad wodę by utopić przygotowaną do tego celu kukłą. W ten sposób symbolicznie pożegnano zimę i przywitano wiosnę. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy choć grupa uczestników obrzędu była niewielka.

Zielone Brygady aktywizują do działań na rzecz dzielnic

Informacje SPAZielone Brygady zorganizowały akcję na terenie Bobrka i Karbia. Uczestnicy i uczestniczki PAL oraz mieszkańcy obu dzielnic zebrali się, aby uporządkować po zimie plac Drzymały oraz skwer PAL, a także tablicę ogłoszeń w Bobrku oraz okolice ulicy Racławickiej i św. Marka w Karbiu. Prace porządkowe wsparł Wydział Ekologii Urzędu Miejskiego w Bytomiu zapewniając worki na śmieci oraz jednorazowe rękawice. Pomyślano również o możliwości usprawnienia porządkowania dzielnic przez wykonanie zaostrzonych kijków do zbierania papierów. Mężczyźni zadeklarowali się i wykonali taki sprzęt w ramach koła zainteresowań. Po zakończeniu porządków „brygadierzy” wraz z animatorem lokalnym udali się do parku Fazaniec, aby zaplanować zadania do wykonania w lecie. Zielone Brygady już po raz kolejny zaktywizowały mieszkańców dzielnic do pracy na rzecz najbliższego otoczenia.

Wygenerowano w sekund: 0.04
1,436,796 unikalne wizyty